Објавено на:

Шефот на германското разузнавање: Се шпионира како во Студената војна, може и повеќе

t

Нивото на шпионажа за време на украинската криза е исто како за време на Студената војна или уште повисоко, изјави денеска шефот на германската разузнавачка служба Томас Халденванг.

Халденванг, кој ја предводи Федералната служба за заштита на уставниот поредок (BfV), предупреди на зголемен ризик од саботажи во контекст на војната во Украина.

Тој изјави дека Германија разоткрила голем број руски шпиони кои биле активни во земјата во последните години.

Халденванг смета дека „во свет на отворени непријателства и драстични санкции, прагот на инхибиција за шпионажа, саботажа и нелегитимно влијание ќе продолжи да паѓа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ