Објавено на:

Шефот на кинеската дипломатија во посета на Русија

t

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ќе ја посети Русија од 18 до 21 септември за да учествува на 18-та рунда кинеско-руски стратешки безбедносни консултации, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг.

„На покана на секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Николај Патрушев, членот на Политбирото на Централниот комитет на Кинеската Комунистичка партија (ККП) и министер за надворешни работи Ванг Ји ќе ја посети Русија од 18 до 21 септември“, наведе портпаролката во изјавата.

Минатата недела, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот кинески колега Ванг Ји ќе разговараат на 18 септември во Москва. Според портпаролката, двајцата министри ќе разменат мислења за војната во Украина, како и за прашањето за обезбедување стабилност и безбедност во азиско-пацифичкиот регион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…