Објавено на:

Шефот на кинеската дипломатија: Обвинувањата на Буча треба да се засноваат на факти

t

Шефот на кинеската дипломатија Жао Лиџијан повика на воздржаност во врска со убиствата на цивилите во Буча, тврдејќи дека обвиненијата меѓу Киев и Москва треба да се засноваат на „вистински факти“ на брифингот во средата.

„Постои потреба од воздржаност додека не се спроведе истрага“, рече тој, додавајќи дека Пекинг презема „вистински чекори“ кон поддршка на хуманитарните напори во Украина.

Руското Министерство за одбрана ги отфрли тврдењата на Киев за вината на Москва, нагласувајќи дека руските војници го напуштиле градот на 30 март – потврдено од градоначалникот на градот ден потоа – со „докази за злосторства“ кои се појавија само четири дена подоцна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бјелогрлиќ на протестите во Белград: Тоа што…

Во 18 часот пред Собранието на Србија…

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…