Објавено на:

Шефот на ОН го критикуваше „заблудениот“ удар на фосилните горива поради војната во Украина

t

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш обвини некои богати земји дека направиле опасен удар за фосилните горива како одговор на војната во Украина, предупредувајќи дека новите инвестиции што се прават во јаглен, нафта и гас се „заблуди“ со оглед на нивното влијание врз климатските промени.

„Енергетската криза влошена со војната во Украина доживеа опасно удвојување на фосилните горива од страна на големите економии“, рече Гутереш во видео обраќањето во вторникот на австрискиот Светски самит, конференција за климата што се одржа во Виена.

Состанокот го означува првиот важен собир од ваков вид откако последната Конференција на Обединетите нации за климатски промени – COP26 – се одржа во Глазгов, Шкотска, минатиот ноември. Критичарите рекоа дека самитот не ги испорача мерките потребни за решавање на климатската криза.

Во меѓувреме, од руската инвазија на Украина, некои земји се свртеа кон купување повеќе неруски фосилни горива или инвестирање во нови полиња со нафта и гас за да ги зајакнат своите енергетски резерви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…