Објавено на:

Шефот на ОН го критикуваше „заблудениот“ удар на фосилните горива поради војната во Украина

t

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш обвини некои богати земји дека направиле опасен удар за фосилните горива како одговор на војната во Украина, предупредувајќи дека новите инвестиции што се прават во јаглен, нафта и гас се „заблуди“ со оглед на нивното влијание врз климатските промени.

„Енергетската криза влошена со војната во Украина доживеа опасно удвојување на фосилните горива од страна на големите економии“, рече Гутереш во видео обраќањето во вторникот на австрискиот Светски самит, конференција за климата што се одржа во Виена.

Состанокот го означува првиот важен собир од ваков вид откако последната Конференција на Обединетите нации за климатски промени – COP26 – се одржа во Глазгов, Шкотска, минатиот ноември. Критичарите рекоа дека самитот не ги испорача мерките потребни за решавање на климатската криза.

Во меѓувреме, од руската инвазија на Украина, некои земји се свртеа кон купување повеќе неруски фосилни горива или инвестирање во нови полиња со нафта и гас за да ги зајакнат своите енергетски резерви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија нема да бара екстрадиција на оние…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

Шефот на регионот Херсон убеден во позитивни…

Референдумот за присоединување на регионот Херсон кон…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…