Објавено на:

Шефот на Пентагон позитивен на Ковид-19

t

Секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин во понеделникот изјави дека е позитивен на тестот за коронавирус и отишол во самоизолација, со неговиот последен контакт лице в лице со претседателот Џо Бајден на 29 јули.


„Утрово се тестирав позитивен на коронавирус. Имам умерени симптоми и ќе бидам во карантин дома во следните пет дена во согласност со препораките на американските центри за контрола и превенција на болести (еден од двата медицински регулатори) на САД “, се наведува во објавената писмена изјава на шефот на Пентагон.

Според Остин, и покрај болеста, тој ќе продолжи целосно да ги исполнува сите должности што му ги доделил шефот на одделот за одбрана и има намера „да се држи до својот вообичаен распоред во виртуелен формат од дома“.

„Мојот последен личен контакт со претседателот се случи на 29 јули“, информираше американскиот министер за одбрана. Тој, исто така, додаде дека е целосно вакциниран против КОВИД-19 и дека примил две дози бустер вакцини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Пентагон уверува: Украинците не го користат американското…

Војската на САД не обезбедува ресурси за…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…