Објавено на:

Шефот на Пентагон позитивен на Ковид-19

t

Секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин во понеделникот изјави дека е позитивен на тестот за коронавирус и отишол во самоизолација, со неговиот последен контакт лице в лице со претседателот Џо Бајден на 29 јули.


„Утрово се тестирав позитивен на коронавирус. Имам умерени симптоми и ќе бидам во карантин дома во следните пет дена во согласност со препораките на американските центри за контрола и превенција на болести (еден од двата медицински регулатори) на САД “, се наведува во објавената писмена изјава на шефот на Пентагон.

Според Остин, и покрај болеста, тој ќе продолжи целосно да ги исполнува сите должности што му ги доделил шефот на одделот за одбрана и има намера „да се држи до својот вообичаен распоред во виртуелен формат од дома“.

„Мојот последен личен контакт со претседателот се случи на 29 јули“, информираше американскиот министер за одбрана. Тој, исто така, додаде дека е целосно вакциниран против КОВИД-19 и дека примил две дози бустер вакцини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…

Пентагон: Промената во военото раководство е поради…

Пентагон денес соопшти дека тековните проблеми на…