Објавено на:

Шокантно: Група наречена “Силовики” му спремаат државен удар на Путин и крај на војната во Украина?

t

Во Москва се шират гласини дека голем број поранешни генерали и функционери на таната служба ФСБ се подготвуваат да го соборат рускиот претседател Владимир Путин и планираат да стават крај на војната во Украина.

Врвот на поранешниот работодавач на Путин – руската безбедносна служба ФСБ – се вели дека е толку фрустрирана поради недостатокот на воен напредок во Украина што допрел до голем број генерали и поранешни армиски функционери, според различни аналитичари и извештаи на локални медиуми, пишува Дејли Меил.

Конкретно, групата наречена „Силовики“ – која се состои од поранешни офицери на ФСБ кои се активни во руската политика, се вели дека напорно вршат притисок да го сменат Путин, заедно со поранешните офицери од ГРУ, КГБ и ФСО, други руски разузнавачки единици.

Идејата дека државен удар може да биде неизбежен е дополнително зајакната со активноста на социјалните мрежи низ Русија и Источна Европа.

Покрај тоа, аналитичарите во и надвор од Русија велат дека постојат сите знаци дека Путин наскоро ќе се соочи со државен удар.

Рускиот претседател, наводно, е „многу загрижен“ и ја зајакнал безбедноста во и околу Кремљ.

“Дали е важно? Тоа е многу важно“, рече рускиот експерт за безбедност Андреј Солдатов за Центарот за анализа на европската политика.

„Рускиот претседател веќе неколку недели се подготвува за државен удар бидејќи се соочи со жестоки критики за неговата „специјална операција“ во Украина и тој исчисти околу 150 свои шпиони поради постојаните неуспеси“, објасни Солдатов.

„Ова е прв пат силовиците да прават дистанца меѓу себе и претседателот. Што отвора секакви можности“, вели рускиот експерт за безбедност Андреј Солдатов.

Згора на тоа, се шират гласини дека здравјето на Путин е погодено од почетокот на војната. На голем број видеа рускиот претседател изгледа уморно и иритирано.

Станало очигледно дека односите меѓу ФСБ и Путин се влошија од почетокот на војната, пишуваат британските медиуми.

Минатиот месец, двајца високи офицери во ФБ биле ставени во домашен притвор од Путин.

Андреј Солдатов, кој раководи со добро информираната истражна веб-страница Agentura, објави дека Сергеј Беседа, шефот на Петтата служба – огранокот за надворешно разузнавање на ФСБ – и неговиот заменик биле приведени и ставени во домашен притвор.

Овој потег се сметал за јасен знак дека Путин е длабоко загрижен за улогата на ФСБ во офанзивата против Украина и тој стравува дека силите во разузнавачкиот апарат можеби работат против него, изјавија западните претставници на платформата Agentura.

-Двајцата играа голема улога во разузнавачките операции против Украина неколку години и многу веројатно одиграа голема улога во планирањето на инвазијата, вели аналитичарот.

„Може да има значителни промени на високи нивоа во ФСБ“.

Рускиот аналитичар Алексеј Муравиев исто така е убеден дека рускиот претседател се соочува со пуч од неговите највисоки воени и разузнавачки началници.

Муравиев изјави за Sky News Australia дека обидот за смена на Путин може да биде неизбежен бидејќи „мислам дека има тензии меѓу Русија и разузнавачката заедница и рускиот претседател Владимир Путин“.

„Јасно е дека беше направена јасна грешка во проценката и веројатно беше поттикната од самиот Путин за ситуацијата во Украина“, вели рускиот аналитичар Алексеј Муравиев за британските медиуми.

-Мислам дека тој вид лажен наратив им беше претставен од страна на Врховниот командант и кога тој возврати кога Русите почнаа да трпат тешки жртви, Путин почна тивко да ги обвинува безбедносните служби, продолжи тој.

„Мислам дека не помина баш добро и затоа што тој самиот доаѓа од безбедносниот апарат“.

„За првичното планирање и почетната фаза на инвазијата каде што руската војска природно претпоставува дека тие одат таму како ослободители, а не како напаѓачи“, објасни тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…