Шокантно: Затвореник на ЦИА бил користен во тренинзи за тортура?

t

Затвореникот Гитмо на ЦИА користен како реквизит за тортура – пишува Раша Тудеј.

Затвореник од Гвантанамо поврзан со 11 септември бил користен во 2-часовни тренинзи за тортура – според извештајот на директорот на ЦИА од 2008 година објавен од Гардијан – што наводно довело до оштетување на мозокот.

Амар ал-Балучи бил подложен на форма на насилна тортура наречена „заѕидување“ додека студентите на испрашување биле наредени за да можат инструкторите „да ги потврдат за нивната способност да ја користат техниката“.

Сесиите, наводно, биле толку брутални што генералниот инспектор „имал потешкотии да одреди дали сесијата била дизајнирана да извлече информации од Амар или да се осигура дека сите приправници на испрашувачи ја добиваат својата сертификација“.

Официјална потврда од ЦИА се уште нема.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бомба од американските медиуми: Поранешната директорка на…

Поранешната директорка на ЦИА Џина Хаспел гледала…

Во Дивиот запад ништо ново – Во…

Денеска (26.05.2022), полициски службеници од Единицата за…

Директорот на ЦИА: Душевната состојба на Путин…

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам…

Директорот на ЦИА: Заканата за употреба на…

Соединетите Американски Држави не ја занемаруваат можноста…