Шокантно тврдење на гувернерот на Англија:Биткоинот нема вредност, не е практично средство за плаќање

t

Откако дојде до пад на биткоинот на пазарот на крипто, Гувернерот на централната банка на Англија вели дека биткоинот нема внатрешна вредност и дека криптовалутата не е погодна за плаќање.
Ова предупредување доаѓа откако дојде по падот на пазарот на крипто, кој загуби близу 500 милијарди долари овој месец. Биткоинот, најголемата криптовалута, падна за повеќе од 25% во последните 30 дена.
Гувернерот Бејли додава дека бритнската централна банка гледа на сопствена дигитална валута.

Во однос на плаќањата, вели тој, не мислам дека тоа ќе биде крипто во некој вид биткоин смисла на терминот. Мислам дека тоа не е навистина практично средство за плаќање.
„Она што мислам дека треба да се одреди е, ако е многу поверојатно да живееме во свет на дигитални валута отколку старомодни начини на плаќање, точно каква форма на дигитална валута, дигитална употреба, станува онаа што станува прифатена норма“, посочува гувернерот.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ постигна договор: Перење на криптовалути ќе…

Европската унија постигна договор за нови правила…

Цената на биткоинот порасна за повеќе од…

Цената на биткоинот расте за повеќе од…

Министерката за финансии на САД: Се очекува…

Американската министерка за финансии Џенет Јелен денеска изјави дека…

Добри вести: Падна цената на нафтата на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 118 долари…

Загрижувачки тренд – “Се топат” девизните резерви…

Не запира трендот на пад на девизните…