Објавено на:

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира убиство на Вучиќ

t

Според политичарот од Војводина, Москва би го убила Вучиќ дури и да се сврти од Запад кон Русија, бидејќи српскиот претседател не бил доволно нивен. Освен тоа, со помош на Милорад Додик планира и војна на Балканот.

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик, по наредба на рускиот претседател Владимир Путин, се сврте против српскиот претседател Александар Вучиќ, со цел да изврши притисок врз Србија да не воведува санкции кон Русија поради агресија врз Украина, изјави лидерот на Лигата на социјалдемократите на Војводина, Ненад Чанак, за време на гостувањето на сараевската телевизија FACE ТВ. Тој неколку пати го изнесе тврдењето дека Русија преку својата агентурна мрежа сака да го убие претседателот на Србија, дури и ако тој се сврти од Запад кон Русија , бидејќи им е „несигурен партнер“.

Во повеќе од едночасовно гостување на телевизијата FACE, Чанак во разговор со водителот Сенада Хаџифејзовиќ, зборуваше со многу неформален тон, типичен за интервјуата на овој новинар, за геополитиката, агресијата врз Украина, , актуелни одлуки на Европската унија, национализмот, црквата, но и за животната загрозеност на претседателот Вучиќ, кој е под притисок на соработникот на Вучиќ, српскиот член на Претседателство на БиХ, Милорад Додик.

Хаџифејзовиќ во разговор рече дека по враќањето на Додик од посетата на Путин, Џевад Галијашевиќ, контроверзен аналитичар кој се појавува во медиумите најмногу за теми за тероризам, во име на Додик „ладно го убива Вучиќ“, па го праша Чанак дали Додик добил наредба во Русија да го „елиминира, исплука и намали претседателот на Србија“.

На тоа Чанак одговорил дека Додик е „продадена душа“, како и дека е неморален човек, кој отишол на економски форум во Русија за руската држава да нагласува дека дека има пријатели во Европа и дека тој е единствениот од Европа. Тој додаде дека на Русија не ѝостана ништо друго на европско тло освен Република Српска и Србија и дека главно е да се изврши притисок врз Вучиќ да не воведува санкции, а на претседателот на Србија му се заканува атентат дури и ако се сврти кон Русија.

Додик пред десетина дена учествуваше на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург, каде се сретна и со рускиот претседател.

Тој оцени дека Русија има за цел да покаже дека сѐ уште има пријатели во Европа кои ја разбираат акцијата на Путин, а за тоа послужи српскиот член на Претседателството на БиХ, кој верува дека кога ситуацијата на Балканот ќе се искомплицира, ќе може да побегне во Русија каде никој нема да го најде.

„ Вучиќ е човек што размислува. Имам лошо мислење за политиката што ја води, таа ослободи од синџирот десничари и многу други, мислам дека можеше многу подобро да се справи. Тој мисли дека ако воведе санкции, ќе го убијат со отров новичок. Ќе го убијат како врапче. Дали ги убиваа своите агенти во Британија?“, изјави лидерот на ЛСВ, а на забелешката на водителот дека сепак се работи претседател на една држава, Чанак одговорил дека во Србија е „убиен премиер како врапче“.

Според зборовите на Чанак, Русија имала корист од атентатот на премиерот Ѓинѓиќ.

„Кога ќе се погледне кој има корист од тоа, сосема е јасно дека зад тие што пукаа стојат други, зад кои некои трети, зад кои стоеше руската држава. Зошто Запад би имал корист кога Ѓинѓиќ се врза за Западот“, рече Чанак.

Вучиќ од ситуација во која му се заканува убиство, дури и да воведе санкции, се обидува полека да излезе од гласањето во ОН со купување оружје од Кина, за која Чанак оценува дека ќе ја претвори Русија во колонија, дека кинескиот претседател нема во Европа никој „покинески“ повеќе од претседателот на Србија.

Лидерот на ЛСВ тврди дека Русија би го убила Вучиќ дури и да се сврти од Запад кон Русија, бидејќи тоа руската држава би го оценила како принуден потег.

„На Русија не ѝ треба некој кој ќе биде принуден на потези, туку ѝ треба некој доброволно со голема радост ќе ги брани. Ќе убијат затоа што не е доволно нивен. Што ќе им прави Вучиќ кога на билбордот го имаат Бошко Обрадовиќ кој се сликаше со Владимир Путин со слоганот ‘Србите и Русите се браќа засекогаш’“, изјави Чанак, алудирајќи на предизборниот плакат на Обрадовиќ, на кој се наоѓаат тој и претседателот на Србија.

Додик го нападна и Вучиќ затоа што Русија нема ништо друго во Европа освен Србија и Република Српска. Целта е да се ликвидира Вучиќ, тврди Чанак.

Додик се обидува со руска помош да оди на Србија и да го направи тоа што се обиде да го направи Радован Караџиќ, кој се обиде да ја извезе партијата СДС во Србија. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност…

"Македонија треба да е горда на своето…

Путин: Сетете се на 1917 година, светот…

Русија им застана на патот на оние…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…

Москва: Разговори со САД скоро невозможни

Русија нема да се согласи на „еднострани…

Финска е подготвена да го затвори последниот…

Финските власти се подготвени, доколку е потребно,…