Објавено на:

Шокантно: ЦИА уште во јануари го предупредила Киев за руската инвазија?

t

Американскиот весник „Волстрит џурнал“ објави дека американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) уште во средината на јануари ги информирала украинските власти за планираната руската инвазија.

Според весникот доставените информации се основа за успешното запирање на руските сили.


Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс во средината на јануари бил во тајна посета на Киев, при што го информирал украинскиот претседател Володимир Зеленски за плановите на Русија.

„Волстрит џурнал“ наведува дека ЦИА во тоа време знаела за плановите на Русија да ја нападнат Украина од Белорусија и првенствено да заземат аеродромот Гостомел, за да го користат како почетна точка за напад на Киев.

Според весникот некои западни сојузници не верувале во американските разузнавачки информации односно дека Путин навистина планира инвазија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Зеленски: Русија го претвори Донбас во пекол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија…