Објавено на:

Шокантно: ЦИА уште во јануари го предупредила Киев за руската инвазија?

t

Американскиот весник „Волстрит џурнал“ објави дека американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) уште во средината на јануари ги информирала украинските власти за планираната руската инвазија.

Според весникот доставените информации се основа за успешното запирање на руските сили.


Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс во средината на јануари бил во тајна посета на Киев, при што го информирал украинскиот претседател Володимир Зеленски за плановите на Русија.

„Волстрит џурнал“ наведува дека ЦИА во тоа време знаела за плановите на Русија да ја нападнат Украина од Белорусија и првенствено да заземат аеродромот Гостомел, за да го користат како почетна точка за напад на Киев.

Според весникот некои западни сојузници не верувале во американските разузнавачки информации односно дека Путин навистина планира инвазија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…

Зголемен извоз на жито од Украина годинава

Украина извезла за 8 отсто повеќе жито…

Норвешка ќе обезбеди 1 милијарда евра помош…

Норвешка вети дека ќе обезбеди финансиска поддршка…