Објавено на:

Шокнатна изјава на разрешениот министер за одбрана: Нашите непријатели можат да го нападнат Израел!

t

Разрешениот министер за одбрана на Израел, Јоав Галант, во понеделникот наутро на затворен состанок на Комитетот за надворешни работи и одбрана на Кнесетот предупреди дека безбедноста на Израел е во опасност поради предлогот за реформи во судството.

„Според разузнавачките извештаи, постои јасна идентификација на ситуацијата што е можност нашите непријатели да го нападнат Израел“, рече Галант, цитиран во извештаите.

„Раздорот во израелското општество може да ги доведе нашите непријатели до одлична можност“, наводно додал тој. „Иранците се обидуваат да ги нарушат односите меѓу Израел и арапските земји“.

Во изјавата по затворениот состанок, претседателот на Комитетот, Ликуд Јули Еделштајн истакна дека не е време за промена на министерот за одбрана: „Слушнавме алармантни работи. Не е време да се смени министерот за одбрана“.

Во неделата вечерта, премиерот Бенјамин Нетанјаху го отпушти Галант, еден ден откако членот на Ликуд повика на паузирање на напредокот на законодавството во судскиот ремонт на владата.

Неколку часа пред Галант да биде отпуштен, висок функционер на одбраната, кој зборуваше за новинарите под услов да остане анонимен, рече дека тензиите околу ремонтот на судството доведоа до тоа Израел да се смета за „слаб“ во очите на неговите непријатели. Официјалниот претставник рече дека неговото мислење го делат воениот началник Херци Халеви, шефот на Шин Бет Ронен Бар и шефот на Мосад, Дејвид Барнеа, пренесува израелскиот Канал 12.

Во кусото соопштение, Кабинетот на премиерот соопшти дека Нетанјаху одлучил да го префрли Галант од неговата функција. Не беше јасно која друга функција ќе му биде доделена, доколку ја има, но сепак ќе остане член на Владата.

Галант сè уште беше технички министер за одбрана денеска наутро, бидејќи сè уште не му беше дадено официјално писмо со кое ќе го известат за неговото разрешување.

Одговарајќи на неговото разрешување, Галант напиша на Твитер: „Безбедноста на државата Израел отсекогаш била и ќе остане мојата животна мисија“.

Стотици илјади Израелци излегоа на улиците во знак на протест по објавувањето на отпуштањето на Галант, со големи демонстрации во Тел Авив, Хаифа, Ерусалим, Бершеба и на други места.

Премиерот и Галант, наводно, не разговарале од четвртокот.

Во соопштението кое се припишува на извори блиски до премиерот се вели дека Нетанјаху одлучил да го отпушти Галант поради „слабиот одговор против ИД“.

Сè повеќе, резервистите – кои се клучен дел од рутинските активности на армијата, вклучително и во врвните единици – предупредуваат дека нема да можат да служат во недемократски Израел, за кој обвинуваат дека земјата ќе стане според планот на владата.

Војниците изразија загриженост дека недостатокот на меѓународна доверба во независноста на судството на Израел би можел да ги изложи на гонење во меѓународните трибунали поради дејствијата што им е наредено да ги извршат за време на службата.

Претходно во неделата, ПМО ги негираше извештаите дека Нетанјаху го одбил барањето на Галант да го свика безбедносниот кабинет за дискусии за безбедносните импликации од ремонтот на судството, велејќи дека никогаш не било поднесено такво барање.

Галант во саботата вечерта им се придружи на оние кои бараат да се суспендира законодавниот процес за ремонт на судството, што е прв голем знак на несогласување во владејачката коалиција.

„Гледам дека изворот на нашата сила еродира“, предупреди тој во телевизискиот говор. „Растечкиот јаз во нашето општество продира во ИД и безбедносните агенции. Ова претставува јасна, непосредна и опиплива закана за безбедноста на државата. Нема да ја подадам раката на ова“.

„Заради безбедноста на Израел, заради нашите синови и ќерки, законодавниот процес треба да се запре сега, за да и се овозможи на нацијата Израел заедно да ги слави Пасхата и Денот на независноста и заедно да тагуваат на Денот на меморијата и Денот на сеќавањето на Холокаустот. ,” тој рече.

Во видеото споделено на Инстаграм по разрешувањето, се слуша како мајката на Галант му вели: „Имаш интелигенција и храброст. Се надевам дека се ќе биде во ред.”

Ставот на Галант привлече јавна поддршка од Еделштајн и неговиот колега од Ликуд МК Дејвид Битан, зголемувајќи ги надежите кај опозицијата дека внатрешен бунт на Ликуд може да ја спречи коалицијата да го усвои ремонтното законодавство.

По разрешувањето на министерот за одбрана, Еделштајн во понеделникот наутро свика специјален доверлив состанок во Комитетот за надворешни работи и одбрана на Кнесетот, со кој тој претседава.

Во соопштението, комитетот рече дека неговите членови и Галант ќе се состанат за да разговараат за „последиците од социјалните тензии во Израел за одбранбениот естаблишмент“.

Коалицијата на Нетанјаху, збирка од десничарски, ултранационалистички и ултраортодоксни партии, не продолжи со легислативата што има за цел да ја ослабне способноста на судот да служи како проверка на парламентот, како и да и даде на владата контрола врз назначувањето судии.

Скоро три месеци има неделни масовни протести против планираното законодавство и зголемен бран приговори од страна на највисоките јавни личности, вклучително и претседателот, правниците и деловните лидери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шокнатна изјава на разрешениот министер за одбрана:…

Разрешениот министер за одбрана на Израел, Јоав…

Вака прави НАРОД: Над 600.000 демонстранти на…

Над 600.000 демонстранти маршираат против најавената судска…

(Видео) РЕКА ОД НАРОД: Израелската армија го…

Израелските одбранбени сили го подигнаа нивото на…

(Видео) Полицијата со водени топови го брани…

Израелската полиција користи водени топови за да…

(Видео) ХАОС во Тел Авив: Илјадници демонстранти…

Десетици илјади Израелци се собраа во Тел…