Објавено на:

Шок за Италија: Дали владата ќе падне поради Украина? Коалиционен партнер се противи на воената помош!

t

Шефот на комисијата за надворешни работи на италијанскиот Сенат, Петрочели (истакната личност во Движењето 5 ѕвезди, кое е дел од владејачката коалиција), ги повика членовите на партијата да ја напуштат италијанската влада поради позицијата на владата за Украина.

„Која е поентата да се потврди довербата во интервенционистичката влада? „Повеќето Италијанци не сакаат нашата земја да биде вмешана во војна со непредвидливи резултати“, рече тој.

Петрочели потврди и дека се противи на испорака на оружје во Украина, што е предвидено со декретот што наскоро ќе го одобри Сенатот.

Група парламентарци од Движењето 5 ѕвезди претходно денеска не учествуваа на заедничката седница на советот на италијанскиот парламент, на која се обрати и Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска на средба со италијанскиот амбасадор: Продолжуваме…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска…

Прославата на Ковачевски за една година Влада…

Граѓаните од државниот буџет за дводневната конференција…

Капетан во италијанската морнарица осуден на 30…

Капетан на италијанската морнарица е осуден на…

(Видео) Судир на воени авиони: Двајца пилоти…

Двајца пилоти на воената авијација загинаа во…

Криумчарите ги фрлаа децата од брод: Страшни…

Мигранти кои го преживеаја бродоломот во близина…