Објавено на:

ШОК за Русија: Украина тврди дека е ранет Валериј Герасимов, врховниот командант на армијата

t

Валери Герасимов, врховен командант на руската армија, наводно бил ранет во Украина.

Веста за наводното ранување ја објави германски Билд, повикувајќи се на украински медиуми и официјални претставници. Информациите засега не се потврдени. Сепак повеќе медиуми јавуват дека Герасимов (66) наводно бил погоден од шрапнел во десната нога. Нема опасност по неговиот живот, се додава. Веста за ранувањето на Герасимов ја објави и поранешниот украински министер за внатрешни работи, Арсен Аваков.

Повредите, пишува „Дејли Мејл“, се случиле вчера во близина на Изум. Во истиот напад на командниот центар на руската армија, според советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Антон Герашченко, загинале неколку високи руски воени офицери.

Герашченко не пишува за ранувањето на Герасимов, но вели дека се знае дека бил таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…