Објавено на:

Шок од косовски политичар: Во европскиот план има повеќе од ЗСО, има автономија за Србите!

t

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир Абдижику изјави дека европскиот план, покрај Заедницата на српските општини, вклучува и автономија на Србите од северот на Косово, пренесува Дукаџини.
Абдижику посочи дека во тој план има и самоуправни овластувања, но и политички статус на СПЦ.

„Не постои ниту де јуре, ниту де факто признавање како што тврди премиерот Албин Курти“, рече Абдижику.

Според него, европскиот план станал критериум за интеграција на Косово и Србија во ЕУ, додавајќи дека признавањето на Косово не и било поставено на Србија како услов за влез во ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…

Србите џабе се бунат: Крајната цел на…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше…