Шок од Софија: Бугарија нема да го крене ветото во јуни!

t

Нема време до крајот на француското претседателство да се отвори Уставот на С. Македонија за во него да се впишат Бугарите како државотворен народ, што е едно од клучните барања на Софија, изјави бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска, пренесува Алсат-М.

– Реално, до крајот на француското претседателство со Советот на Европа, се сомневам дека моите колеги од Северна Македонија ќе можат да го отворат (Уставот) и да го завршат овој процес, рече шефицата на бугарската дипломатија.

Инаку, Генчовска додаде и дека има „сериозни несогласувања“ меѓу бугарското МНР и тимот на советници за надворешна политика на премиерот Кирил Петков во однос на прашањето за евроинтеграциите и преговорите со Македонија.

Таа исто така додаде и дека сè уште нема документ меѓу земјава и Бугарија што би бил основа за договор.

– Речиси ниту една од другите четири точки од Планот 4 + 1 не е исполнето од страна на Скопје, рекла Генчовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бјелогрлиќ на протестите во Белград: Тоа што…

Во 18 часот пред Собранието на Србија…

Нуклеарната централа “Запорожје” е “екстремно ранлива”

Украинската нуклеарна централа Запорожје три месеци е…

(Видео) Хрват уапсен во Панама за убиство…

На аеродромот во Панама е уапсен хрватски…

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…