Објавено на:

Шок: Потпретседателот на “Газпромбанк” ја напушти Русија и ѝ се приклучи на украинската армија

t

Потпретседателот на руската државна банка „Газпромбанк“, Игор Волобујев пребегал од Русија за да им се придружи на украинските сили кои се борат против руската инвазија.

Волобујев за независниот руски портал „Инсајдер“ и за украинскиот деловен портал „лига.нет“ изјави дека на 2 март ја напуштил Русија и се приклучил на украинските сили за територијална одбрана.


– Не можев од страна да гледам што и прави Русија на мојата татковина. Русите го убија татко ми, моите познаници и блиски пријатели. Татко ми живееше во ладен подрум еден месец. Луѓето што ги познавам од детството ми кажаа дека се срамат од мене, изјави Волобујев, кој е роден во североисточниот украински град Охтирка.

Тој додаде дека никој во Русија не знаел за неговото заминување.

Претходно од Русија заминаа првиот заменик-претседател на „Сбербанк“, Лев Касис, претседателскиот пратеник Анатолиј Чубаис и заменик-претседателот на „Аерофлот“, Андреј Панов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров…

Змискиот остров во Црното Море останува под…

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров…

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува…