Објавено на:

ШОК: Украина го прекина транзитот на руски гас – Европа останува без една третина од испораките

t

Украина го прекина транзитот: Европа останува без третина од испораките на гас од Русија

Операторот на гасоводен транспортен систем на Украина од утре ќе го прекине транзитот на гас за Европа преку бензинската пумпа „Сохрановка“, која се наоѓа во Луганската област, се наведува во соопштението на операторот.

„Операторот на гасоводен транспортен систем на Украина информира дека од 07.00 часот на 11 мај 2022 година, гас нема да се прима во гасоводен транспортен систем на Украина на точката „Сорановка““, се наведува во соопштението.

Речиси една третина од рускиот гас што се извезува во Европа поминува низ таа станица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претрес во домот на украинскиот МВР кој…

Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина,…

Киев да не се надева многу: Нема…

Брисел нема да вети дека ќе го…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Абрамович ќе ѝ донира на Украина 2,3…

2,3 милијарди фунти од продажбата на „Челси“…

Зеленски: Украина продолжува да се бори со…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето редовно…