Објавено на:

Шолц: Германија ќе го поддржи проширувањето на НАТО, Шведска и Финска се добредојдени

t

Германија вели дека ќе го поддржи проширувањето на НАТО.

Берлин ќе го поддржи приемот на Финска и Шведска во НАТО, рече канцеларот Олаф Шолц, откако двете нордиски држави изразија интерес за приклучување и покрај децениската неутралност.


Шолц ја означи руската воена операција како „пресвртница“ за безбедноста на континентот, велејќи дека нападот го натера Берлин да се откаже од долгогодишната политика против испорака на оружје во активни конфликтни зони.

Коментарите на канцеларот следуваат по извештаите дека Хелсинки би можел да ја објави својата намера да се приклучи на НАТО веќе следната недела, а претседателот Саули Ниинисто наводно ќе го објави потегот на 12 мај.

Останува нејасно дали Стокхолм ќе го следи примерот, иако парламентот на земјата неодамна рече дека ќе изврши преглед на шведската безбедносна политика пред да се донесе одлука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на…

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од…

Џабе се израдуваа: Турскиот парламент нема да…

Турскиот парламент нема да размислува за одобрување…

Володин му одговори на Столтенберг: Во случај…

Володин му одговори на Столтенберг... Велејќи дека…

Шведската опозиција бара објаснување од премиерката: Што…

„Бараме од премиерката веднаш да ги собере…

Петровска од Мадрид: Безбедноста на регионот е…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во…