Објавено на:

Шолц го осудува секој обид за негирање на Холокаустот

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска му рече на израелскиот премиер Јаир Лапид дека го осудува секој обид за негирање или минимизирање на холокаустот, бидејќи палестинскиот претседател Махмуд Абас привлече низа критики за неговата изјава по ова прашање.

На заедничката конференција со Шолц во Берлин, Абас го обвини Израел дека во текот на годините извршил „50 холокаусти“ врз Палестинците.

Шолц не реагираше веднаш на таа изјава, но подоцна остро ја критикуваше.

Од кабинетот на Шолц соопштија дека лидерот на Германија денеска телефонски разговарал со Лапид за односите меѓу двете земји.

Портпаролот на германскиот канцелар Штефен Хебестрајт изјави дека изјавата на Абас во Берлин не може да се толерира и е целосно неприфатлива за канцеларот и за целата влада на Германија.

Тој оцени дека зачувувањето на споменот на Шо (холокаустот на хебрејски) е обврска на оваа и на секоја германска влада, пренесува Бета.

Германските повоени влади тврдеа дека зборот Холокауст се однесува на едно злосторство: систематско убивање на шест милиони европски Евреи од страна на нацистите и нивните сојузници за време на Третиот рајх.

Во средата, Абас се чинеше дека ја повлече својата изјава. Неговиот кабинет издаде писмено соопштение дека палестинскиот лидер „немал намера да ја негира уникатноста на холокаустот што се случи во минатиот век“.

И иако изјавата на Абас предизвика критики во Европа, САД и Израел, каде Лапид „ја означи не само како морален срам, туку и како монструозна лага“, Шолц беше критикуван и што не реагираше веднаш на прес-конференцијата во седиштето на Владата. .

Претседателот на Централниот совет на Евреите во Германија, Џозеф Шустер оцени дека релативизирањето на холокаустот, особено во Германија, е скандалозно, особено ако нема одговор.

Изјавата на Абас беше одговор на прашање на АП за 50-годишнината од нападот на палестинските екстремисти на Олимпијадата во Минхен во 1972 година, во кој загинаа 11 членови на израелскиот тим и еден германски полицаец.

Во разговорот, Шолц и Лапид се договориле и да се сретнат наскоро во Берлин. Лапид му се заблагодари на Шолц во својство на премиер и како син на преживеаните од Холокаустот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израелски воени авиони го нападнаа појасот Газа!

Израелски авиони нападнаа неколку воени цели во…

(Видео) Израел успешно го тестира системот Iron…

Израелското Министерство за одбрана и морнарицата објавија…

Израелски авиони ја нападнаа Сирија! Има загинати!

Четворица војници загинале, а еден е ранет…

Трети страни во конфликтот? Израел уништи база…

Израел го нападна ја уништи базата Димас…

Зеленски шокиран од Израел: Не ни обезбедија…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот изјави…