Објавено на:

Шолц: Западот не го прифаќа насилниот напад врз Украина

t

Тој вели дека неговото патување во Киев минатата недела и неговата средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски јасно покажале дека Украина и припаѓа на Европа.

„Западот не го прифаќа насилниот напад врз Украина“, рече тој во говорот пред Германската индустриска асоцијација, додавајќи дека поради тоа Украина е многу снабдена со оружје и се воведуваат санкции кон Русија.

„Овие санкции функционираат. Да, овие санкции ни нанесуваат штета и на самите нас. Тие им штетат на нашите компании, но тие се исправни“, рече тој.

Тој заклучи дека Германија ќе продолжи да ја поддржува Украина со испраќање оружје се додека на Украина и е потребна поддршка

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…