Објавено на:

Шолц: Интеграцијата на Западен Балкан е поважна од било кога

t

Интеграцијата на Западниот Балкан е стратешки интерес на Европската унија, но и на Германија, поради што во јуни германскиот канцелар Олаф Шолц ќе го посети регионот, пред одржувањето на Европскиот совет, при што дестанација се очекува да му биде и Македонија.

Германскиот канцелар ова го најави денеска обраќајќи им се германските пратеници во Бундестагот, беше прекинуван со аплауз додека зборуваше за Западниот Балкан и обврската која Европската унија ја има преземено кон регинот.

-Со години тие преземаат интензивни реформи и се подготвуваат за влез во ЕУ. Денеска повеќе од било кога нивната интеграција е наш стратешки интерес – рече Шолц.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…

Шолц: Санкциите ни штетат и нам, но…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин…

Шолц со пофалби за политиката на Меркел:…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц ја поддржа политиката на Меркел кон…

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката…

Шолц планира да ги поттикне другите членки…

Европската унија треба да го олесни пристапувањето…