Објавено на:

Шолц: Нема враќање на економијата на пред рускиот напад

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот на Групата седум најбогати демократии (Г-7) изјави дека нема да има враќање на времето од пред нападот на Русија врз Украина, што доведе до долгорочни промени во меѓународните односи.

– Кога ситуацијата ќе се промени, мора да се смениме и ние – рече Шолц во изјава за една германска телевизија на крајот од вториот ден од самитот на Г-7 што се одржува на Баварските Алпи, пренесуваат британските медиуми.

Шолц, кој е домаќин на самитот, рече дека лидерите на Г-7 денеска имале конструктивни разговори со претставници на земјите во посета – Индија, Индонезија, Сенегал, Јужна Африка и Аргентина – кои ги нарече „демократии на иднината“.

– Добро е, важно и неопходно е да разговараме еден со друг. Со слушање се воспоставува меѓусебно разбирање и на тој начин ја олеснува нашата работа – рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови мерки за штедење во Германија: Јавните…

Германија го ограничува греењето на јавните згради…

Германското оружје се покажа како неуспешно во…

Германското оружје се покажа неуспешно во Украина.…

Германија планира да испрати војници во Босна…

Поради обидите на Русија да ја дестабилизира…

Германија е на работ на рецесија

Економскиот раст на Германија стагнираше во вториот…

Берлинскиот ѕид падна ама… Германците повторно поделени…

Германците се поделени на „западни“ и „источни“…