Објавено на:

Шолц: Никој не може да претпостави дали Русија ќе нападне и други земји во иднина, Путин ги смета соседните земји за руски двор

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека никој не може да претпостави дека Русија нема да нападне други земји со оглед на нејзиното кршење на меѓународното право во Украина, а Германија ќе ги поддржи Финска и Шведска доколку одлучат да се приклучат на НАТО, пишува Ројтерс.

Руската инвазија на Украина го наруши поредокот по Втората светска војна и ја принуди Европа да ја зајакне својата одбранбена стратегија, рече Шолц во изјава за медиумите, придружувани од премиерите на Шведска и Финска, Магдалена Андерсон и Сана Марин.

Од руската инвазија на Украина, која ја опишува како „специјална воена операција“, Финска и Шведска размислуваат да аплицираат за членство во западната воена алијанса на НАТО, што ќе означи голема промена на политиката за нордискиот регион.

„Никој не може да претпостави дека рускиот претседател и владата во други прилики нема повторно да го прекршат меѓународното право со насилство“, рече Шолц.

Во одвоено интервју за списанието Стерн, Шолц изјави дека политиката на рускиот претседател Владимир Путин е империјалистичка и дека тој ги смета соседните земји за „руски двор“.

„Тој сака да ја прошири својата територија и да ги помести границите со насилство“, рече тој. „Тој очајнички се обидува повторно да го воспостави старото значење на Русија во светот кој се промени.

Се чини дека Путин сака да заземе дел од источна и јужна Украина, воспоставувајќи нова линија за контакт, што на крајот ќе резултира со прекин на огнот, рече тој.

„Тоа нема да биде одржливо решение“, рече тој. „Путин мора да постигне договор со Украина“.

Марин рече дека Финска има кредибилни одбранбени способности и силна волја да се брани.

„Одржавме силна и модерна регрутирана армија која е способна да работи и е подготвена да дејствува со НАТО“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…