Објавено на:

Шолц: Обуката на украинските пилоти на Ф-16 е силна порака до Русија

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека потенцијалните сојузнички програми за обука на пилоти на украински борбени авиони Ф-16 се порака до Русија дека не очекува успех во нејзината агресија против Украина – дури и во долготрајниот конфликт.

Киев не доби целосна гаранција за испораката на авионот, но Бајден и високи американски функционери им кажаа на лидерите на Г7 во петокот дека Вашингтон ги поддржува заедничките сојузнички програми за обука на украинските пилоти Ф-16.

„Обуката на пилоти е подолг проект“, изјави Шолц пред новинарите пред да го напушти самитот на Г7.

„САД конечно не одлучија што е на крајот. Проектот има порака за Русија: Русија не може да смета на победа ако се обложи на долга војна“ вели тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Роналдо победи во азиската Лига шампиони

Додека во Европа вечерва стартуваше новата сезона…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…