Објавено на:

Шолц повика на смиреност: Игнорирајте повици за остри реакции, последиците може да бидат драматични

t

НАТО мора да избегне директна воена конфронтација со Русија, бидејќи тоа може да доведе до Трета светска војна, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

На прашањето зошто мисли дека испораката на германски тенкови за Украина може да доведе до нуклеарна војна, Шолц во изјава за „Шпигел” рече дека „не постои правило за да се одреди кога Германија може да се смета за воина страна во војната во Украина” и затоа е многу важно секој чекор внимателно да е разгледан.

Шолц ја истакна важноста членките на НАТО да соработуваат тесно и да игнорираат прекумерни повици за остри реакции, бидејќи последиците од погрешното постапување може да бидат драматични.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зeленски: Украина можеби никогаш нема да влезе…

Членовите на алијансата предводена од САД во…

Нема НАТО за Украина, туку само патоказ

Блокот предводен од САД вети „интероперабилност“ -…

НАТО: Русија има огромна зимска залиха на…

Руските сили се подготвуваат за нови напади…

Москва: Примирје во Украина е малку веројатно…

НАТО се коцка со базичните интереси на…

Блинкен: НАТО решително ќе одговори на актерите…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека…