Објавено на:

Шолц повика на смиреност: Игнорирајте повици за остри реакции, последиците може да бидат драматични

t

НАТО мора да избегне директна воена конфронтација со Русија, бидејќи тоа може да доведе до Трета светска војна, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

На прашањето зошто мисли дека испораката на германски тенкови за Украина може да доведе до нуклеарна војна, Шолц во изјава за „Шпигел” рече дека „не постои правило за да се одреди кога Германија може да се смета за воина страна во војната во Украина” и затоа е многу важно секој чекор внимателно да е разгледан.


Шолц ја истакна важноста членките на НАТО да соработуваат тесно и да игнорираат прекумерни повици за остри реакции, бидејќи последиците од погрешното постапување може да бидат драматични.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џоана: Самитот на НАТО во Мадрид ќе…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана денеска…

Кирби: НАТО никогаш не била посилна и…

Координаторот за стратешки комуникации на Советот за…

Нема консензус за влез на Косово во…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирече Јоана, истакнува…

Да се знае кој е султанот: Столтенберг…

Шефот на НАТО „не може да гарантира“…

Нека чекаат да “им слета” Сармат: Бугарија…

И Албанија ќе испрати свои трупи во…