Шолц: Путин не треба да ја потценува решителноста на НАТО да ги брани сите свои членки

t

Западот ќе ги распредели сите расположливи ресурси за да се осигура дека конфликтот во Украина нема да се прошири во другите европски земји, рече германскиот канцелар Олаф Шолц во телевизиско обраќање до нацијата во четвртокот.

– Путин не треба да ја потценува решителноста на НАТО да ги брани сите свои членки. Ова експлицитно се однесува на нашите партнери во НАТО во балтичките земји, Полска и Романија, Бугарија и Словачка. Без „ако или но“ – рече канцеларот.


Шолц рече и дека самиот руски претседател Владимир Путин, а не рускиот народ, е одговорен за нападот врз Украина, но тој нема да победи.

– Напаѓајќи ја Украина, претседателот Путин сака да го врати времето назад. Но, нема враќање назад во 19 век, кога големите сили владееја над помалите држави, рече Шолц, пренесе Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…