Објавено на:

Шолц: Русија мора да разбере дека нема право да го постигне она што го сака

t

Олаф Шолц смета дека Русија треба да ги повлече своите војници од територијата на Украина и да се согласи на мировни преговори.

Ова го изјави германската канцеларка на прес-конференција по средбата на лидерите на Украина, Франција, Германија, Италија и Романија во четвртокот во Киев, пренесува Интерфакс-Украина.

„Руската Федерација мора да разбере дека нема право да го постигне она што го сака: барањата што таа и ги поставува на Украина не можат да се исполнат. А на Украина и треба значителна помош, финансиска и воена. И неопходно е Руската Федерација да ја повлече својата војниците и дека таа се согласува на мировни преговори“, рече тој.

Канцеларката истакна дека само Украина, нејзиниот претседател, парламентот и украинскиот народ можат да одлучат што е важно за нив. „И ние можеме да преговараме за мир само во нивното разбирање“, нагласи германската канцеларка.

Исто така, италијанскиот премиер Марио Драги и францускиот претседател Емануел Макрон порачаа дека мирот мора да се воспостави според условите на Украина и во моментот кога Украина ќе одлучи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…