Објавено на:

Шолц сака скорешен крај на војната: Преговорите меѓу Русија и Украина да бидат многу поконкретни

t

Германскиот канцелар, Олаф Шолц, повика на продолжување и поконкретни преговори меѓу Русија и Украина со цел што побрзо да се постигне мировно решение.

Нашето барање е да се рестартираат преговорите, да се конкретизираат преговорите меѓу Русија и Украина, да се постигне договор во нив многу брзо. Сега не треба да има ново уништување, по многу илјадници мртви луѓе. Напротив, сега мора да дојдеме до точка во која ќе биде постигнат напредок во преговорите – изјави Шолц на заедничка прес-конференција со францускиот претседател Емануел Макрон во Берлин, одговарајќи на барање да го коментира говорот на рускиот лидер Владимир Путин на парадата на 9 мај.

Шолц напомена дека воената операција на Руската Федерација трае веќе неколку недели и дека „затоа е важно да се почне многу брзо за да се заврши војната“, пренесе агенцијата РИА Новости.

Нашите барања се јасни – војната мора да заврши, оружјето мора да се замолчи, сакаме Русија да ги повлече своите трупи. Во овој поглед, важно е да нема нов раст на ескалацијата. Во секој случај, колку што е територијата загриженост, што всушност ќе се случи, едно мора да биде јасно, дека е невозможно да се замисли Украина да прифати принуден мир, ситуација во која ќе и се поставуваат услови, што не може кога станува збор за суверенитет и територијален интегритет – додаде Шолц.

На крајот на февруари почнаа руско-украинските разговори. Делегациите одржаа две средби лице в лице во Белорусија, по што беше одлучено да продолжат преку видео конференција.

Кон крајот на март, делегациите одржаа уште една рунда директни разговори во Истанбул.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

ДИК ги објави резултатите: Ѓукановиќ е фаворит…

Државната изборна комисија на Црна Гора на…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Арсовска гради мега-парк од 30.000 метри квадратни…

Започнува изградбата на новиот мега-парк во Чаир…