Шолц јасно и гласно: Проширување на ЕУ ОДМА! – Македонија и Албанија да почнат преговори

t

Германскиот канцелар го повика Брисел да даде зелено светло за членство на Македонија и Албанија во блокот што е можно побрзо – стравувајќи дека руското влијанието врз некои нации може да се зголеми.

Олаф Шолц тврди дека „секое натамошно одложување го прави Западен Балкан поранлив на влијание од трета страна… ЕУ мора да продолжи со институционалните реформи за да се направи способна за проширување“.

Двете земји се залагаат да се приклучат од 2020 година, но властите на ЕУ не носат одлука, наведувајќи ги високите нивоа на корупција и слабото спроведување на владеењето на правото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Има меѓучовечки односи кои не се добри,…

Има меѓучовечки односи кои не се добри,…

И Валуев мора на фронт: Русија го…

И повеќе од сериозна е ситуацијата во…

Путин и Ердоган по разговoрот: Турција е…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал…

(Видео) Иранките масовно си ги сечат долгите…

Фотографии на социјалните мрежи покажуваат како расплакана…

Не е сигурен договорот со Србија за…

Државата обезбедува субвенционирана цена на електричната енергија…