Објавено на:

Шојгу: Пропадна митот за западното “супер оружје” – Нема ефект на бојното поле

t

Западниот мит за „супероружје“ е уништен, изјави руски министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Руската специјална воена операција во Украина го отфрли митот за западното „супер оружје“ – бидејќи воениот хардвер што му беше доставен на Киев немаше значаен ефект на бојното поле, рече министерот за одбрана Сергеј Шојгу за време на безбедносната конференција.

Шојгу додаде дека руските сили „внимателно ги испитуваат“ западните вооружени системи запленети на бојното поле во Украина и „ги земаат предвид нивните карактеристики и специфични квалитети“.

Минатата недела американскиот секретар за одбрана рече дека оружјето испратено до Киев од Вашингтон се покажало ефикасно на бојното поле и вети дека ќе испрати повеќе оружје во Украина „колку што е потребно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…