Објавено на:

Шојгу: САД и Западот ја развлекуваат руската воената операција во Украина

t

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека САД и другите западни земји „прават се за да ја развлечат руската воена операција во Украина“.

Тој за државната телевизија Русија 24 истакна дека е зголемен обемот на испораки на странско оружје за Украина што јасно укажува дека ќе се борат до последната украинска позиција.


Според Шојгу руските сили методично спроведуваат план за „ослободување на народни републики Доњецк и Луганск“.

Не е познато дали изјавата на Шојгу (66) беше пренесувано во живо или снимена. Доколку биде потврдено, тоа ќе биде прво јавно појавување на рускиот министер за одбрана по извесен период, по наводите дека тој има здравствени проблеми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда ја обвини Германија: Не ни праќаат…

Полскиот претседател Анджеј Дуда ја обвини Германија…

Вулин: Ако патот до ЕУ води низ…

Вулин: Ако патот кон ЕУ води низ…

Бугарија се пишмани: Ќе ја разгледува опцијата…

Бугарија планира да разговара за исплатите на…

ССМ најави масовни протести од утре: Не…

За време на протестите од 1-ви Мај,…

Русите го деминираа Мариупол: Животот се враќа…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…