Објавено на:

Шојгу: САД и Западот ја развлекуваат руската воената операција во Украина

t

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека САД и другите западни земји „прават се за да ја развлечат руската воена операција во Украина“.

Тој за државната телевизија Русија 24 истакна дека е зголемен обемот на испораки на странско оружје за Украина што јасно укажува дека ќе се борат до последната украинска позиција.


Според Шојгу руските сили методично спроведуваат план за „ослободување на народни републики Доњецк и Луганск“.

Не е познато дали изјавата на Шојгу (66) беше пренесувано во живо или снимена. Доколку биде потврдено, тоа ќе биде прво јавно појавување на рускиот министер за одбрана по извесен период, по наводите дека тој има здравствени проблеми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Исмаил: Нели бе Бујар малку е срамота,…

Бујар Османи, Министер за надворешни работи на…

Предлогот не е ниту Француски… Пендаровски, Ковачевски…

Еден од ретките бугарски политичари кој има…

Фуере: Преговарачката рамка е затвор за Македонија!

Поранешниот специајлен претставник на Европската унија и…

(Фото) Започна и средбата меѓу лидерите на…

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата…

(Видео) Пендаровски: Доколку воопшто постои промена на…

Поради шпекулациите во јавноста дека постои договор…