Шпанија протерува 25 руски дипломати

t

Шпанија им се придружи на земјите од ЕУ со најавата за протерување на руските дипломати, изјави министерот за надворешни работи на Кралството Хозе, Мануел Албарез.

„Објавуваме дека денеска одлучивме да ги протераме руските дипломати и персоналот на руската амбасада во Шпанија од Шпанија. Ќе протераме околу 25 лица“, рече шпанскиот министер на прес-конференција.

Италија претходно прогласи 30 Руси за персона нон грата, Данска 15, а Германија 40. Исто така, околу 30 руски дипломати планираат да го протераат Париз. Претходно Литванија и Летонија го намалија нивото на дипломатските односи со Русија.

Некои од вработените се протерани поради обвинувања за „шпионажа“, други поради активности „некомпатибилни со дипломатскиот статус“, а во некои случаи како причина за ваквите дејствија послужи и ситуацијата во Украина, каде Русија спроведува воена операција.

Портпаролката на руското МНР Марија Захарова изјави дека Москва „ќе даде соодветен одговор“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Немало таква држава: Шпанија забрани настап на…

Косовската карате репрезентација нема да може да…

До скоро се грижеше за влез на…

Долниот дом на шпанскиот Парламент денеска со…

Трагедија во Шпанија: Се урна рудник, загинаа…

Тројца работници загинаа денеска при уривање на…

Шпанец се вратил од Африка со вирус…

Опасна болест е регистрирана во Шпанија. Веќе…

Курти: Косово и Каталонија не се исти,…

Премиерот на Косово, Албин Курти, вели дека…