Објавено на:

Шпанската влада ги обвини мафијашите за смртта на мигрантите

t

Шпанската влада ги обвини меѓународните мафијашки организации за смртта на нерегуларните мигранти кои се обидоа да преминат од Мароко во шпанскиот град Мелила на 24 јуни.

Премиерот Педро Санчез, во говор за шпанскиот весник Ла Вангардија, ја изрази својата тага поради загубата на животите на нерегуларните мигранти во инцидентите на границата Мелила.

Санчез, тврдејќи дека „зад насилниот напад на нерегуларните имигранти на граничната линија стојат меѓународни мафијашки организации“, рече дека за време на настаните загинале и биле повредени и марокански жандарми.

Санчез уште еднаш им се заблагодари на мароканските и шпанските безбедносни сили на границата.

Портпаролот на Владата, Изабел Родригез Гарсија во изјава за печатот по состанокот на советот на министри рече: „Сликите во Мелила, се разбира, ни ги скршија срцата и болат. Тажни сме и изразуваме сочувство до роднините на сите луѓе кои ги загубија животите. Но, сите треба да знаат дека меѓународните мафијашки организации ја предизвикуваат оваа драма“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпанија праќа борбени авиони и воен персонал…

Шпанија ќе испрати вкупно 15 борбени авиони…

Голема акција на Европол: Откриени и запленети…

Европол на 21 септември заедно со шпанската…

Шпанија воведува “данок на солидарност”: Ќе го…

Шпанија ќе спроведе „данок на солидарност“ од…

Психопати насекаде: Жена претепала седуммесечно бебе во…

Седуммесечно девојче се бори за живот откако…

Повторно врие во Каталонија: Протести за независност…

Десетици илјади жители на шпанската покраина Каталонија…