Објавено на:

Шпанската влада ги обвини мафијашите за смртта на мигрантите

t

Шпанската влада ги обвини меѓународните мафијашки организации за смртта на нерегуларните мигранти кои се обидоа да преминат од Мароко во шпанскиот град Мелила на 24 јуни.

Премиерот Педро Санчез, во говор за шпанскиот весник Ла Вангардија, ја изрази својата тага поради загубата на животите на нерегуларните мигранти во инцидентите на границата Мелила.

Санчез, тврдејќи дека „зад насилниот напад на нерегуларните имигранти на граничната линија стојат меѓународни мафијашки организации“, рече дека за време на настаните загинале и биле повредени и марокански жандарми.

Санчез уште еднаш им се заблагодари на мароканските и шпанските безбедносни сили на границата.

Портпаролот на Владата, Изабел Родригез Гарсија во изјава за печатот по состанокот на советот на министри рече: „Сликите во Мелила, се разбира, ни ги скршија срцата и болат. Тажни сме и изразуваме сочувство до роднините на сите луѓе кои ги загубија животите. Но, сите треба да знаат дека меѓународните мафијашки организации ја предизвикуваат оваа драма“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно врие во Каталонија: Протести за независност…

Десетици илјади жители на шпанската покраина Каталонија…

Авион кој требало да слета во Германија…

Авионот кој летал од Шпанија за Германија,…

Курти бара Шпанија да го признае Косово:…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Шпанија треба да…

Сначез: Шпанија ја поддржува Македонија на европскиот…

Северна Македонија е во Европа, како географски,…

Бразил и Шпанија регистрираа први случаи на…

Први смртни случаи од мајмунски сипаници регистрирани…