Објавено на:

Шредер го тужи парламентот поради одземени привилегии

t

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го тужи парламентот во обид да ги врати специјалните привилегии што му беа одземени во мај, изјави неговиот адвокат за ДПА.

Шредер (78) ја бара својата пратеничка канцеларија во тужба поднесена во Управниот суд во Берлин, изјави неговиот адвокат во Хановер, Михаел Нагел.

Комисијата за буџет на германскиот парламент во мај донесе одлука дека Шредер, кој долго време беше предмет на жестоки критики во Германија поради неговите врски со Русија, мора да се откаже од правото на канцеларија во Бундестагот, иако се уште има право на пензија и осигурување.

Адвокатскиот тим на поранешниот канцелар тврди дека е незаконска одлуката на буџетската комисија на Бундестагот да го прекине финансирањето на канцеларијата на персоналот на која има право на Шредер и да ја прекине, се вели во соопштението од правната канцеларија, јави ДПА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Проруските власти во Украина: Големо мнозинство од…

Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги…

ТАЖНА ВЕСТ: Почина член на музичката група…

Денеска почина Милорад Џери Џмерковиќ, познат клавијатурист…

Фронтекс: Бројот на Руси кои влегуваат во…

Бројот на Руси кои влегуваат во ЕУ…

Ново задолжување од 250 милиони евра

На денешната седница беше донесена Одлука за…

Вонредно предупредување до полските граѓани: Напуштете ја…

Полското Министерство за надворешни работи ги советуваше…