Објавено на:

Штајнмаер: Пропадна сонот на Горбачов за “единствен европски дом”

t

Претседателот на Германија: Пропадна сонот за единствена европска куќа

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека сонот за „единствена европска куќа“, побарана од последниот советски претседател Михаил Горбачов, пропадна.

Штајнмаер го нарече конфликтот во Украина клучна причина за разочарување во концептот на „европски дом“.

„Михаил Горбачов ни даде перспектива да создадеме единствен европски дом. Но, денес, 8 мај, се урна сонот за единствен европски дом, а на негово место дојде кошмар. „Овој 8 мај е Ден на војната“, рече претседателот на Германија за време на својот говор на конгресот на Сојузот на германските синдикати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ