Што да направите со првото велигденско јајце од минатата година?

t

Првото вапцано јајце во домаќинството се нарекува чувар куќа, бидејќи како што самото име говори, ја чува куќата и домашните од болести и секакво зло.

Мајките ги тријат децата со тоа јајце по образите и рамената за да бидат румени и здрави.

Првото црвено јајце се чува до икона, до следниот Велигден. Кога следната година ќе бојадисаме ново јајце, старото се пушта низ река, за водата да го однесе злото, болестите, целата несреќа кое првото јајце цела година ги собирало наместо домашните.

Другин обичаи кажуваат дека првото велигденско јајце од лани, треба да го закопате во земја. Пожелно е во близина да има насадено цвеќе, но не мора.

Она што не треба да го направите е старото црвено јајце полно со негативна енергија да го чувате и понатаму во домот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР демантира: Постапено е по пријавите на…

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите…

Пожар во Долнени, на терен еден противпожарен…

Центарот за управување со кризи (ЦУК) известува…

„Штета, Владимир, сам си го направи ова“:…

Поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон за…

Лукашенко испрати писмо со поддршка до Додик

„Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, се…

Кил првпат во Битола, може ли Пелистер…

Една од причините за неуморната борба на…