Објавено на:

Што значи контрола над Змискиот Остров за Русија и Украина?

t

Што значи контрола над Змискиот остров во Црното Море?

Според експертот, директор на Центарот за воено-политички прашања Алексеј Подберјоскин, островот е стратешки важна точка за контрола на брегот на Црното Море на Украина.

Тоа е и отскочна даска за можна офанзива на руските вооружени сили во регионот на Одеса.

Како што објаснува воениот експерт, офанзивите во регионите Одеса и Николаев ќе помогнат да се „отсечат“ од остатокот на Украина, испораката на оружје ќе биде прекината, а руските бродови во Црното Море ќе бидат безбедни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Страшно предвидување на Медведев: Нема да спречите…

Испораките на тенкови и оклопни единици во…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…