Објавено на:

Што значи раното и обилно снежење на Сибир и Канада за Балканот и престојната зима?

t

Како никогаш досега за зимава ни е битно дали ќе биде степен поладно или потопло. Ширум Европа се следат најновите прогнози за тоа што носи следната сезона и каква зима нè очекува.

Српскиот метеоролог Иван Ристиќ открива што значи за Балканот тоа што снегот годинава порано дојде на Сибир и во Канада.

На Сибир и во Канада веќе падна снег и тоа повеќе од просекот за овој период, што покажува дека зимата ќе биде постудена од вообичаено. Сибирскиот снег влијае на климата на северната хемисфера и го блокира потоплиот воздух од Атлантикот кој не може да стигне до Европа. Според нашиот пресек, на Балканот нè очекуваат постудени периоди на почетокот и на крајот на ноември, потоа многу студено и со многу снег време во првата половина на декември. Втората половина на декември ќе биде потопла, а во текот на јануари и февруари ќе има многу снег. Сигурно нè очекува силна зима, смета Ристиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…