Што сака да скрие Артан од јавноста? Бара уставни измени да се договорат помеѓу партиите а не преку медиумите

t

Измените на изборниот законик и измените на Уставот мора да се направат со консензус и овие предлози да се стават на маса на политичките партии, а не во медиуми ако сакаме да бидат успешни, вели првиот заменик на претседателот на владата Артан Груби. Во однос на предлогот за укинување на техничката влада, Груби рече дека го поддржуваат и дека ова прашање нема да влијае на идејата за премиер Албанец.

Вели дека процеот на нови уставни измени ќе отвори простор за повеќе теми кои треба да се вклучат – како што е онаа, за вклучување на Буагрите, Хрватите Црногорците во Уставот на Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Политички аналитичари: Израел падна од високо, Xамаc…

Политичкиот експерт Фахми Хуваиди рече дека прифаќањето…

Реакции за казната на Крмов: Во парламентот…

Македонската јавност со многу коментари го дочека…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Левица: Деловникот на СДС-ДПМНЕ-ДУИ ја озаконува неуставната…

Крајно штетниот Деловник, кој го изгласа здружената…