Што се случува?! Вучиќ бара итна седница на Советот за безбедност на ОН за Косово!

t

Добивме наредба од претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за постапката за свикување итна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата на Косово. Прашање е денот кога ќе биде поднесено официјалното барање, изјави директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија , Петар Петковиќ.


„Србите никому не му нанеле зло, а самиот Курти вели дека на север е мирно, па објасни ми зошто се овие апсења, зошто по последниот дијалог Курти повторно апси Срби“, рече Петковиќ на прес-конференција за последната акција на косовската полиција во која денеска во Косово беа уапсени тројца Срби.


Петковиќ посочи дека на Србија мора конечно да и се каже дали Западот може да го заузда Курти.
„Сите негови потези имаат поддршка од некој кој јавно го повикува на деескалација, а всушност го тапка по рамо. Кој е тој некој наскоро ќе се знае, а претседателот на Србија ќе зборува за тоа на Генералното собрание на ОН. “, додаде Петковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: ЕУ ќе ја затвори вратата за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи…

Косовско обвинителство: Фалсификуваните евра се печатени во…

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

(Видео)Урнебесна монтажа, како Маск стана Србин?

„Имаше многу дискусии за тоа дали сум…