Објавено на:

Што се случува? Зеленски без објаснување разреши амбасадори во неколку земји, меѓу нив и Германија!

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши амбасадорот во Германија, Андриј Мелник, се наведува во декретот објавен од претседателскиот кабинет.

Разрешени се и амбасадорите на Украина во Норвешка, Чешка, Унгарија и Индија, се вели во декретот, но не е наведена причината, ниту што ќе прават дипломатите во иднина.

Мелник стана познат по неговите постојани барања за поголема поддршка од германската влада, во форма на потешко оружје, додека руските напади продолжија.

Неодамна, тој беше под притисок затоа што го бранеше украинскиот националистички лидер Степан Бандера, кој ја предводеше групата одговорна за етничко чистење и масакрот на десетици илјади Полјаци за време на Втората светска војна.

Дел од германските медиуми, вклучувајќи ги весниците Билд и Зидојче цајтунг, објавија дека Мелник треба да биде преместен во Министерството за надворешни работи во Киев, повикувајќи се на украински извори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новите амбасадори денеска ќе се претстават во…

Во Собранието денеска е закажано продолжение на…

Османи: Ако продолжи блокадата за избор на…

Процесот на консултации во Собранието и со…

Османи бара Комисијата за надворешна политика во…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи бара…

Новите амбасадори ќе “даваат отчет” во Собранието…

Новите амбасадори на Македонија во странство денеска…

Што се случува? Зеленски без објаснување разреши…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши амбасадорот…