Објавено на:

Штo ce cпрeмa? Boнрeдeн cocтaнok нa HATO пoрaди Рycиja

t

Вонреден виртуелен состанок на НАТО ќе се одржи на 7 јануари, а главна тема ќе биде, како што велат од Алијансата, „зајакнувањето на руската воена моќ“ во и околу Украина.

„Во петок, на 7 јануари, ќе се одржи вонреден виртуелен состанок на министрите за надворешни работи на НАТО. „Тие ќе размислат за зајакнувањето на руската воена моќ во и околу Украина, и пошироко, за прашањето за европската безбедност“, напиша на Твитер портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску.


Состанокот се одржува само пет дена пред Советот Русија-НАТО, еден од трите состаноци на кои се разговара за барањето на Русија за безбедносни гаранции.

Соединетите Држави и нивните сојузници ја обвинуваат Русија дека подготвува наводна „инвазија“ на Украина и се закануваат со санкции без преседан доколку се спроведат плановите што и се припишуваат.
Русија постојано ги негираше обвинувањата за „агресивни дејствија“ на Западот и Украина, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера да нападне никого, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување поголема воена опрема на НАТО во близина на руската граница.

Пред крајот на минатата година беше остварен телефонски разговор меѓу претседателите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин, при што беше прецизирано дека преговорите за барањето на Русија ќе се водат на три колосеци – Русија-САД, Русија- НАТО и Русија-ОБСЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите…

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги…

Официјално: Војници постари од 40 години ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им…

Путин: Доаѓаат лоши денови за странските агенти…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,…

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

Досегашната штета во Украина е проценета на…

Штетата што Украина ја претрпе досега поради…