Објавено на:

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината на Николаевската област е како дел од Русија

t

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е како дел од Русија.

Иднината на регионот Николаев по неговото ослободување е во рамките на Русија, населението веќе чека ослободување од украинските неонацисти, вели заменик-шефот на администрацијата на регионот Херсон, Кирил Стремусов.

„Николаевската област веќе е делумно ослободена. Ова е само почетокот. Областа ќе биде целосно ослободена, тоа е неизбежно, бидејќи нејзината иднина е нераскинливо поврзана со Руската Федерација. Жителите на Николаевската област, која е историски руска земја, тивко сонуваат и чекаат ослободување, но ги заплашуваат украинските фашисти и нацисти“, изјави Стремусов за Спутник.

Според неговото мислење, по ослободувањето на областа Николаев, таму ќе се одржи и референдум за присоединување кон Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…

“Демократска Бугарија” бара веднаш по составување на…

Поднесуваме предлог-одлука за испраќање воено-техничка помош за…