Објавено на:

Ѓоковиќ во финале на Вимблдон!

t

По речиси три часа борба, Новак Ѓоковиќ се пласираше во деветтото финале на Вимблдон победувајќи го Италијанецот Јанико Синер со 6:3, 6:4, 7:6. Српскиот тенисер мораше да се соочи со неправдата на судијата, а потоа и со грубата публика, но повторно покажа дека е посилен од се.


Новак Ѓоковиќ, најдобриот српски тенисер знаеше дека може да очекува силен форхенд од Јаник Синер, со кој Италијанецот почна да прави “проблеми” уште од стартот на мечот. Во првиот гем Италија имаше две брејк топки, но кога дојде до нив, ги потроши и тоа со својот форхенд, кој треба да му биде моќно оружје.

Новак ја замолкна безобразната публика и иронично почна да се преправа дека плаче, а откако спаси два сет-пои влезе во своето мирно пристаниште, односно во тајбрејкот.
Српскиот ас е крал на тај-брејковите и уште еднаш ја оправда таа улога, па по речиси три часа стигна до деветтото финале на Вимблдон во кариерата.
Во финалето за својата осма титула ќе игра против подобриот од дуелот Данил Медведев – Карлос Алкараз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Српскиот патријарх ги крстеше децата на Новак…

Фотографиите на социјалните мрежи ги објави протосингелот…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…