Објавено на:

Ѓоковиќ го освои турнирот во Рим

t

Новак Ѓоковиќ го освои турнирот во Рим откако вчера во финалето на овој мастерс со 2:0 успеа да го победи Стефанос Циципас со 2:0 во сетови, а во гемови со 6:0 и 7:5 во тајбрејк.

Србинот во првиот сет просто го збриша Гркот, едноставно не му даде шанса да освои ниту еден гем. Во вториот сет се водеше рамноправна битка и така се до тај-брејкот кој Новак го доби, а со тоа го доби и мечот.

Ова за Новак беше шесто освојување на турнирот во Рим во неговата кариера.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…

Ѓоковиќ бетониран на чело на АТП листата,…

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се повлече од…

Алкараз ќе се фокусира само на Гренд…

Со цел да не се повреди како…

4 годишна забрана поради допинг, Симона Халеп…

Двократната гренд слем шампионка Симона Халеп доби…